Klasyfikacja ICF w drEryk Gabinet! Dowiedz się więcej!
Klasyfikacja ICF (Międzynarodowa Klasyfikacja Funkcjonowania Niepełnosprawności i Zdrowia) to przyjęty w 2001 roku przez Światową Organizację Zdrowia system kodów oraz definicji medycznych związanych z opisywaniem stanu zdrowia Pacjenta w kontekście terapii fizjoterapeutycznej – zarówno przed przystąpieniem do niej, jak i po jej zakończeniu.
Od 1 stycznia 2021 roku każdy Fizjoterapeuta ma obowiązek gromadzenia dokumentacji uwzględniającej Klasyfikację ICF.
Już we wrześniu ubiegłego roku w drEryk Gabinet bezpłatnie udostępniliśmy możliwość zdefiniowania określonym kodem ICF danej wizyty w cyklu leczenia. Ponadto, nasi Użytkownicy zyskali podgląd kodów Klasyfikacji ICF w historii wizyt, a także na wydrukach dokumentacji medycznej.
Dzięki tej funkcjonalności możliwe jest także wysłanie wybranych kodów ICF w raportach, które przekazywane są do Narodowego Funduszu Zdrowia.
Funkcjonalność ta dedykowana jest wszystkim Użytkownikom naszego oprogramowania, którzy posiadają zaimportowaną umowę fizjoterapii.
Dzięki temu rozwiązaniu, Fizjoterapeuta będzie mógł z łatwością ocenić skuteczność metod indywidualnej fizjoterapii. Będzie mógł także na bieżąco motywować i informować Pacjenta o jego aktualnych postępach w ramach odbywanej terapii.
Klasyfikacja ICF – cele i zastosowanie
Klasyfikacja ICF została stworzona, aby uspójnić język medyczny wielu różnych specjalizacji, stosowany do opisywania poszczególnych stanów związanych ze zdrowiem i chorobą. Ponadto, klasyfikacja ta jest niezwykle pomocna w zakresie tworzenia uniwersalnych schematów kodowania dla rozwiązań stosowanych w oprogramowaniu medycznym.
Dzięki klasyfikacji ICF możliwa jest więc ujednolicona komunikacja między specjalistami z zakresu medycyny, a także rozwój rozwiązań i procedur medycznych bazujących na wspólnych opisach i definicjach.
Klasyfikacja ICF sprawdza się ponadto jako narzędzie statystyczne, badawcze oraz edukacyjne. Ponadto, ma ona znaczący wpływ na prawidłową ocenę potrzeb zdrowotnych, metod postępowania przypisanych dla danych stanów chorobowych, a także na ocenę wyników przedsięwziętych środków i badań medycznych.
Pomimo tego, że ICF jest klasyfikacją o metodyce ściśle medycznej, ma ona również wpływ na procedury obecne w innych sektorach. Elementy klasyfikacji mają zastosowanie w takich obszarach jak np. ubezpieczenia, polityka społeczna, ekonomia i prawodawstwo.
Zakres klasyfikacji ICF
Za pomocą tej klasyfikacji możliwe jest opisanie wszystkich elementów zdrowia i stanów z nim związanych. ICF obejmuje aspekty zdrowia jednostki i niektóre z kryteriów pośrednich – wpływających na jego samopoczucie i egzystowanie (np. dobre samopoczucie psychiczne, dobra kondycja fizyczna).
Informacje zawarte w ICF podzielone są na dwie części. Pierwsza obejmuje funkcjonowanie i niepełnosprawność, zaś druga – czynniki kontekstowe.
Część pierwsza – Funkcje i struktury ciała
Część pierwsza dotycząca funkcjonowania i niepełnosprawności w ramach swoich uregulowań posiada 2 składniki.
- Pierwszym z nich są ,,Funkcje i struktury ciała”. Obejmuje on zagadnienia związane z czynnościami poszczególnych układów ciała oraz z jego ogólną budową.
- Składnikiem drugim jest kryterium ,,Aktywności i uczestniczenie”, który obejmuje dziedziny funkcjonowania w kontekście zarówno indywidualnym, jak i społecznym.
Funkcjonowanie i niepełnosprawność danej jednostki w ramach klasyfikacji ICF postrzega się jako dynamiczne powiązanie między konkretnym stanem chorobowym, a czynnikami kontekstowymi.
Część druga – Czynniki kontekstowe
Druga część informacji zawartych w ICF, a więc czynniki kontekstowe, również podzielona jest na dwa składniki. Są nimi:
- czynniki środowiskowe,
- czynniki osobowe.
Podstawowym zamysłem czynników środowiskowych w ramach klasyfikacji ICF jest wpływ okoliczności zewnętrznych i społecznych na funkcjonowanie i stan zdrowia danej osoby.
Zwiększ efektywność i skuteczność leczenia z drEryk! Sprawdź nasze możliwości!
Myślisz o zmianie oprogramowania medycznego na drEryk? A może planujesz rozbudowę swojego oprogramowania drEryk Gabinet o nowe moduły? Skorzystaj z fachowych i sprawdzonych rozwiązań tworzonych przez profesjonalistów i dla profesjonalistów!
Oprogramowanie drEryk cieszy się zaufaniem tysięcy specjalistów i pracowników sektora Ochrony Zdrowia.
Tworzymy wszechstronne i kompleksowe rozwiązania między innymi dla Lekarzy, Rejestratorów, Pielęgniarek, Położnych i Fizjoterapeutów.
Stawiamy nie tylko na pełną zgodność naszego oprogramowania z resortowymi wymogami, ale również z oczekiwaniami naszych Użytkowników!
Skontaktuj się już dziś z Przedstawicielem Handlowym drEryk, który przedstawi Ci możliwości naszych rozwiązań i dopasuje ofertę do Twoich wymagań i potrzeb!
Infolinia: (+48) 12 380 08 84
E-mail: sprzedazgabinet@dreryk.pl