Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy. eRecepta dla osób nieposiadających numeru PESEL – informacja dla Lekarzy wystawiających
FZPOZ Porozumienie Zielonogórskie poinformowało w swoim komunikacie o rekomendacji Naczelnej Izby Aptekarskiej dot. eRecept dla obywateli Ukrainy.
Zgodnie z rekomendacją, eRecepta wystawiana dla obywateli Ukrainy którzy nie posiadają numeru PESEL, powinna być wydawana według poniższych wytycznych:
- eRecepta powinna być sporządzona w formie drukowanej (aby umożliwić farmaceucie sczytanie kodu kreskowego),
- na eRecepcie powinien widnieć kod uprawnień dodatkowych o symbolu BW.
Należy pamiętać, że farmaceuci nie mają możliwości odczytania eRecepty wyłącznie na podstawie kodu PIN.
Jak wygenerować eReceptę z kodem uprawnień dodatkowych BW w drEryk Gabinet?
Ze względu na planowane zmiany w zakresie rozliczania Pacjentów z Ukrainy sugerujemy, aby obecnie zamykać wizyty bez zatwierdzania.
Kod uprawnienia dodatkowego pojawi się w momencie wyboru odpłatności innej niż 100%.
Poniżej przedstawiamy sposób wprowadzenia Pacjenta z obywatelstwem ukraińskim w drEryk Gabinet, a także widok wygenerowanej eRecepty z uprawnieniem BW:
Kliknij w obrazek, aby powiększyć
Zasady udzielania świadczeń zdrowotnych dla obywateli Ukrainy
Każdy obywatel Ukrainy, który przybył do Polski w związku z trwającą wojną i zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej lub szpitala, ma prawo do otrzymania stosownej pomocy medycznej.
Powyższe zasady dotyczą placówek medycznych, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Ponadto, zmiany prawne umożliwiające wykonywanie ww. świadczeń obowiązywać będą z mocą wsteczną (tj. od dnia 24 lutego br.).
Szczegółowe rozwiązania prawne są w trakcie procedowania, aczkolwiek już teraz na świadczeniodawcach ciążą następujące obowiązki, w razie obsługi Pacjenta będącego obywatelem Ukrainy:
- placówka nie powinna odmawiać Pacjentowi pomocy, a także nie powinna odsyłać go do innego punktu,
- świadczeniodawca nie powinien domagać się od Pacjenta zapłaty za udzielone świadczenia, a także nie powinien wystawiać za nie faktur,
- placówka powinna indywidualnie ewidencjonować każdy przypadek udzielenia pomocy obywatelowi Ukrainy na podstawie danych z paszportu, innego dokumentu podróży lub zaświadczenia SG RP.
Do otrzymania niezbędnej pomocy medycznej obywatel Ukrainy powinien posiadać:
- zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP, lub
- odcisk stempla Straży Granicznej RP w swoim dokumencie podróży (potwierdzający legalność jego pobytu od dnia 24 lutego 2022 r.).
Zasady udzielania oraz rozliczania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy będą identyczne, jak w przypadku świadczeń dla polskich Pacjentów.
Świadczenia te będą finansowane przez NFZ ze środków pochodzących z Budżetu Państwa.