Drodzy Użytkownicy! Informujemy, że wraz z wersją 9.4 oprogramowania medycznego drEryk Gabinet wprowadzona została nowa funkcjonalność – obsługa eZWM (elektronicznych zleceń na wyroby medyczne, zgodnie z nową wersją dokumentacji 2.1.8).
Dzięki przedstawionym poniżej funkcjonalnościom, nasi Użytkownicy mogą już teraz wypróbować obsługę elektronicznych zleceń na wyroby medyczne, które będą obligatoryjne dopiero od 1 października br.
Spis treści:
- Obsługa eZWM – rodzaje zleceń na wyroby medyczne, kod nadawcy
- Zlecenie na wyroby medyczne i skierowanie na badania (dla pielęgniarek)
Obsługa eZWM w drEryk Gabinet – rodzaje zleceń na wyroby medyczne, kod nadawcy,
W ramach nowej funkcjonalności, Użytkownik drEryk Gabinet może wystawić następujące zlecenia:
- Zlecenia papierowe – tylko drukowane, nie wysłane do NFZ,
- Zlecenia papierowe z wysyłką (bez podpisu) – obsługa jak obecnie, wysłane do NFZ (,,Wyślij papierowe zlecenie”),
- Zlecenia elektroniczne z wysyłką i podpisem cyfrowym – eZlecenia – nowy rodzaj zlecenia, ze zwrotnym PINEM do realizacji („Wyślij eZlecenie”).
Informacja o kodzie PIN dla zlecenia będzie udostępniana przez system eZWM do systemu wystawiającego zalecenie. Aby prawidłowo wysłać elektroniczne zlecenie, należy wygenerować na portalu zleceń NFZ kod nadawcy.
Kod nadawcy można wygenerować w sekcji Administracja/Kody nadawcy, jak poniżej:
W ramach roli Kierownika Medycznego w drEryk Gabinet – zakładka System/Integracje/NFZ dla ustawień „System zleceń” dodaliśmy opcję „Ustawienia„, gdzie użytkownik może wprowadzić kod nadawcy (wygenerowany uprzednio na portalu zleceń).
Następnie, podczas wizyty lekarz decyduje, czy chce wygenerować skierowanie papierowe, zlecenie papierowe bez podpisu, czy też zlecenie elektroniczne (eZlecenie).
Jak widać na obrazku powyżej, dodaliśmy nowy przycisk „Wyślij eZlecenie”, po kliknięciu którego program tworzy elektroniczne zlecenie na wyroby medyczne.
W oknie wystawienia zlecenia dodaliśmy sekcję „Uzasadnienie medyczne przyznania większej ilości sztuk dla uprawnień 47ZN, 47DN, 47ZDN”. Dodano również możliwość określenia powodów skrócenia okresu używalności dokumentów. Ponadto, jeżeli zostanie wybrana opcja skrócenia okresu używalności, zostanie przekazany w komunikacie odpowiedni kod.
- W przypadku osób dorosłych – istnieje tylko 1 powód skrócenia używalności, który wybierze się automatycznie:
- W przypadku dzieci do 18 roku życia Użytkownik ma możliwość wyboru jednej z opcji:
- zabiegi chirurgiczne,
- zmiana jednostki chorobowej,
- rehabilitacja,
- rozwój fizyczny.
W przypadku pozytywnej weryfikacji elektronicznego zlecenia na wybory medyczne, Lekarz otrzyma druk informacyjny o wystawionym zleceniu zawierającym kod odbioru dla pacjenta:
Podgląd eSkierowania prezentuje się w formacie HL7 CDA.
Na koniec, dokonaliśmy również zmiany nazw w repozytorium dla wystawionych dokumentów:
Możliwość wystawienia zlecenia na wyroby medyczne i skierowania na badania przez pielęgniarkę
Ponadto, w najnowszej wersji drEryk Gabinet 9.6 wprowadziliśmy następujące elementy:
a) Konfiguracja dostępu:
Kierownik Medyczny ma możliwość włączenia/wyłączenia dostępu do wystawiania skierowań oraz do zleceń na wyroby medyczne dla każdej pielęgniarki i położnej. W tym celu dodano dwie nowe kolumny: „Zlecenia na wyroby pielęgniarskie” oraz „Skierowania pielęgniarskie”.
Domyślnie pielęgniarki i położne mają możliwość zlecania tylko badań określonych prawem.
Dodano również możliwość uruchomienia opcji „Pielęgniarki i położne mają dostęp do wszystkich badań”. Po włączeniu, pielęgniarka i położna podczas wystawiania skierowania na badania może wybierać spośród wszystkich dostępnych badań (a nie tylko z listy możliwych do zlecania przez pielęgniarki).
b) Widok realizacji zlecenia:
Pielęgniarka/położna z włączonym dostępem do wystawiania skierowań i zleceń, ma na widoku dwa dodatkowe przyciski na widoku realizacji zlecenia:
- Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne,
- Skierowanie na badania.
Po wystawieniu, automatycznie dodawane jest realizowane zlecenie, zgodne z wystawionym dokumentem.
Pielęgniarki oraz położne korzystają z takiego samego widoku wystawiania jak lekarz. Dodany dla nich został dodatkowy filtr „Pielęgniarki i położne”, który umożliwia wystawienie na dozwolone dla nich.
W historii zleceń pacjenta, dodano możliwość podglądu wystawionych skierowań i zleceń, analogicznie jak w widoku wizyty lekarskiej.
Postaw na sprawdzone rozwiązanie – zostań użytkownikiem drEryk Gabinet
Planujesz zmienić oprogramowanie medyczne, z którego korzystasz w swojej placówce medycznej? Wybierz system cieszący się wieloletnim uznaniem specjalistów i ekspertów!
Skontaktuj się z nami, a nasz Przedstawiciel zaprezentuje Ci ofertę dopasowaną do Twoich oczekiwań: