Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z najnowszą odsłoną naszej serii drEryk: Na czasie z prawem #14! W ramach niej przedstawiamy najważniejsze aktualności obejmujące zmiany w prawie medycznym, a także informacje dot. prac resortu Ochrony Zdrowia.
Na czasie z prawem #14 – spis treści
- Projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej
- Nowelizacja rozporządzenia ws. eRecept
- Ministerstwo Zdrowia zapowiada reformy POZ, program Profilaktyka 40+
- Studia medyczne – również na KUL i UW
Projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej
W ostatnim czasie do Stałego Komitetu Rady Ministrów skierowano projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Minister zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie dla PAP zaznaczył, że istnieje możliwość, aby ustawę tę uchwalić w III kwartale tego roku.
Projekt ten przewiduje utworzenie Krajowej Sieci Onkologicznej, skupiającej podmioty lecznicze spełniające określone kryteria kwalifikacyjne.
Zadaniem KSO będzie zapewnienie kompleksowej opieki onkologicznej na terenie całego kraju, przy ujednoliconych i ściśle określonych standardach diagnostyczno-terapeutycznych.
Ponadto, w skład KSO wchodzić mają szpitale i placówki AOS, które zawrą z Narodowym Funduszem Zdrowia stosowną umowę dot. diagnostyki oraz leczenia onkologicznego.
Nowelizacja rozporządzenia ws. eRecept
Ostatnie zmiany objęły również eRecepty, na których pojawiają się informacje dot. terminów wykupu pierwszych opakowań leku dla osób przewlekle chorych.
Zdaniem farmaceutów informowanie o terminie rozpoczęcia realizacji eRecepty ma kluczowe znaczenie – zwłaszcza dla Pacjentów.
Rozwiązanie to jest obecnie testowane, a niektórzy Pacjenci znajdują je już na swoich receptach. Ponadto, informacja o terminie będzie widoczna w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).
Ministerstwo Zdrowia zapowiada reformy POZ, program Profilaktyka 40+
Pod koniec czerwca br. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło założenia, na których ma opierać się planowana reforma podstawowej opiece zdrowotnej. Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił 5 filarów reformy, którymi są:
- realizacja programów profilaktycznych,
- poszerzenie zakresu diagnostyki,
- zmiany w opiece nad osobami przewlekle chorymi,
- wdrożenie opieki koordynowanej POZ,
- wprowadzenie rozliczania jednostkowego dla wybranych porad pielęgniarskich.
Lekarze POZ, zgodnie z zapowiedziami ministra, mają otrzymywać premie oraz dodatkowe finansowanie za wysoki wskaźnik Pacjentów korzystających z badań profilaktycznych (np. w zakresie mammografii, profilaktyki raka szyjki macicy).
Również Pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe mają być prowadzeni na poziomie POZ w największym możliwym stopniu, tak by uniknąć zbędnych skierowań do specjalistów.
Ponadto, od 1 lipca br. dodatkowe badania diagnostyczne obejmują:
- ferrytynę,
- witaminę B12,
- anty-CCP,
- antygen H. pyroll,
- anty-HCV,
- szybkie testy.
Co więcej, Lekarz POZ zyska możliwość skierowania Pacjenta na tomografię klatki piersiowej w razie uprzedniego wykonania jej zdjęcia radiologicznego oraz stwierdzenia zmian wymagających weryfikacji. Z kolei w ramach opieki koordynowanej możliwe będzie wykonanie badań z zakresu kardiologii, diabetologii, pulmonologii oraz endokrynologii.
Studia medyczne – również na KUL i UW
Od 1 października 2023 r. Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz Uniwersytet Warszawski rozpoczną kształcenie na kierunkach lekarskich.
Na Uniwersytecie Warszawskim zostanie utworzony Wydział Medyczny, który swoją działalność wznawia po ponad 70 latach.
Z kolei na KUL w pierwszym roku kształcenia na kierunku lekarskim studia będzie mogło rozpocząć 60 osób.
Zarówno Ministerstwo Edukacji, jak również Ministerstwo Zdrowia wskazują na potrzebę kształcenia coraz większej liczby lekarzy w Polsce oraz intensyfikacji badań naukowych z zakresu medycyny.
Na czasie z prawem #14 – źródła
- Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia (http://dziennikmz.mz.gov.pl/),
- Internetowy System Aktów Prawnych (https://isap.sejm.gov.pl/),
- Serwis prawo.pl,
- Portal rynekzdrowia.pl.