Zapraszamy do lektury najnowszej odsłony cyklu drEryk: Na czasie z prawem #22. W tej serii aktualności przedstawiamy podsumowanie najistotniejszych informacji związanych ze zmianami w prawie medycznym, a także z pracami i inicjatywami Ministerstwa Zdrowia. Bądź na bieżąco z drEryk!
Na czasie z prawem #22 – spis treści
- Program Rozwoju e-Zdrowia na lata 2022-2027. Plany Ministerstwa Zdrowia
- Krajowa Sieć Kardiologiczna – szczegóły pilotażu
- Krajowa Sieć Onkologiczna – najnowsze informacje
Program Rozwoju e-Zdrowia na lata 2022-2027. Plany Ministerstwa Zdrowia
Czym jest Program Rozwoju e-Zdrowia?
Program Rozwoju e-Zdrowia na lata 2022-2027 jest projektem o charakterze operacyjno-wdrożeniowym związanym z realizacją polityki publicznej ,,Zdrowa Przyszłość” w zakresie e-zdrowia. Program ten realizowany będzie w trzech etapach:
- Ogólnopolskie wdrożenie e-usług (w poł. 2023 r.),
- Wprowadzenie rozwiązań wspierających skoordynowaną opiekę nad pacjentem (do 2025 r.),
- Szerokie wykorzystanie rozwiązań wspierających decyzje kliniczne oraz telemedycynę.
Nowe pilotaże Ministerstwa Zdrowia na 2023 r.
Jak podało Ministerstwo Zdrowia w serwisie prawo.pl, w ramach Programu Rozwoju e-Zdrowia na lata 2022-2027 jeszcze w tym roku wdrożone będą nowe pilotaże dla świadczeń zdrowotnych:
- System e-Krew
Jego zadaniem będzie odpowiednie wsparcie publicznej służby krwi. W ramach tego systemu Ministerstwo planuje ograniczyć formalności związane z procesem oddawania krwi, a także dostosować jego zakres i rodzaje do prognozowanego zapotrzebowania na krew. Ponadto, wprowadzony ma być także jednolity system zamawiania i wydawania krwi oraz powiadamiania o reakcjach niepożądanych.
- System e-Hemofilia
System ten będzie wspierał pacjentów zmagających się z hemofilią lub skazy krwotoczne dzięki wprowadzeniu elektronicznego dziennika pacjenta, a także wdrożenia koordynacji opieki.
- System e-Poltransplant
Celem wprowadzenia tego systemu będzie bieżąca asysta w jeszcze szybszym i bardziej efektywnym dobieraniu w pary dawców z biorcami. System ten będzie więc stanowił wsparcie dla działań Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant”.
Krajowa Sieć Kardiologiczna – szczegóły pilotażu
Do 31 marca br. przedłużono możliwość dołączania podmiotów wykonujących działalność leczniczą do pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej. Główną funkcją KSK jest przyspieszenie i uproszczenie diagnostyki pacjentów kardiologicznych w ramach współpracy pomiędzy POZ a AOS i szpitalami.
Szczególną opieką w ramach KSK objęci są pacjenci chorujący na:
- oporne nadciśnienie tętnicze,
- wady zastawkowe,
- zaburzenia rytmu i przewodzenia,
- niewydolność serca.
Zgodnie z założeniami Krajowej Sieci Onkologicznej, pacjent z tymi dolegliwościami po zgłoszeniu się do swojej placówki POZ w ciągu 30 dni trafi pod opiekę specjalisty kardiologii, otrzymując w tym czasie diagnozę oraz koordynację leczenia.
Ośrodkiem koordynującym KSK jest Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie. Pilotaż planowany jest na 25 miesięcy, a jego funkcjonowanie obejmuje obecnie województwo mazowieckie, łódzkie, małopolskie, pomorskie, śląskie, wielkopolskie i dolnośląskie.
Krajowa Sieć Onkologiczna – najnowsze informacje
Również do końca marca br. wydłużono okres pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej. Decyzja ta wiąże się z przedłużeniem prac Sejmu nad wdrożeniem stosownej ustawy regulującej jej funkcjonowanie.
O szczegółach związanych z projektem ustawy o KSO możesz przeczytać w jednym z poprzednich artykułów drEryk: Na czasie z prawem.
Kliknij tutaj →
W toku prac Senatu nad projektem ustawy o KSO wprowadzono szereg poprawek. Znalazła się w nich między innymi modyfikacja definicji diagnostyki i leczenia onkologicznego. W związku z tym, możliwe będzie objęcie leczeniem chorych na wszystkie rodzaje nowotworów – nie tylko tych o charakterze złośliwym lub miejscowo złośliwym.
Poprawki wprowadzają do zakresu opieki onkologicznej również opiekę paliatywną. Ponadto, zmodyfikowano pojęcie SOLO (a więc specjalistycznego ośrodka leczenia onkologicznego).
Zgodnie z obecną definicją, jest to podmiot wykonujący działalność leczniczą bez ograniczenia jego rodzaju do stacjonarnego i całodobowego szpitalnego świadczenia zdrowotnego.
Zniesiono również wymóg, zgodnie z którym SOLO znajdujący się na poziomie III sprawowałby nadzór nad realizacją planu leczenia onkologicznego, która spoczywa na ośrodku I poziomu.
Na czasie z prawem #22 – źródła
- Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia (http://dziennikmz.mz.gov.pl/),
- Internetowy System Aktów Prawnych (https://isap.sejm.gov.pl/),
- Rządowe Centrum Legislacji (https://legislacja.rcl.gov.pl/),
- Portal rynekzdrowia.pl,
- Serwis prawo.pl.